Lucrări de reparație și întreținere a infrastructurii rutiere municipale executate pe parcursul săptămânii trecute
Pe parcursul săptămânii trecute, drumarii Regiei „Exdrupo” au intervenit zilnic pentru menținerea siguranței circulației rutiere și pietonale, prin remedierea operativă a degradărilor apărute pe carosabil, ca urmare a fenomenelor negative specific iernii.
Au fost executate plombări cu beton asfaltic rece pe 55 străzi din toate sectoarele orașului, în volum total de circa 1 400 m², precum și lucrări de frezare și pregătire a suprafețelor deteriorate. Acțiunile vor continua îndată ce vor permite condițiile meteo.
Concomitent, au fost efectuate lucrări de salubrizare manuală a infrastructurii rutiere, cu 44 curse de intervenție.
Pentru asigurarea scurgerii apelor meteorice, au fost curățate și desfundate peste 200 guri de captare și receptoare ale canalizării pluviale, inclusiv înlăturarea acumulărilor de zăpadă și intervenții de pompare a apei.
În scopul menținerii siguranței traficului, au fost reparate 102 indicatoare rutiere și instalate 57 indicatoare noi, precum și deservite elemente de calmare și separare a traficului.
În paralel cu aceste acțiuni, la începutul săptămânii trecute au continuat intervențiile de curățare a infrastructurii rutiere de gheață și zăpadă. Totodată, au fost întreprinse măsuri de prevenție, pentru a evita formarea poleiului pe timp de noapte, prin acțiuni de patrulare și presărare a materialului antiderapant pe străzile cu risc sporit de îngheț.
De asemenea, în noaptea trecută, tot efectivul tehnic a fost mobilizat la deszăpezire și presărare cu MAD, intervenind cu prioritate pe arterele principale din oraș, dar și drumurile de acces pe suburbii, pe unde circulă transportul public, pe poduri, zonele stațiilor de așteptare, treceri de pietoni. Circulația a fost asigurată în regim de iarnă.
Lucrările de întreținere vor continua și în săptămâna curentă.















