Lucrări de reparație și întreținere a infrastructurii rutiere municipale executate pe parcursul săptămânii trecute
În perioada 16–22 februarie 2026, Regia „Exdrupo” a acționat în regim intens pentru asigurarea circulației rutiere și a funcționării serviciilor publice, în contextul codurilor galben și portocaliu de ninsori, dar și pentru remedierea degradărilor masive apărute pe carosabil în urma iernii cu precipitații abundente și cicluri repetate de îngheț–dezgheț.
Astfel, în procesul de deszăpezire și combaterea poleiului:
A fost mobilizat integral efectivul tehnic și uman.
S-au executat lucrări de curățare mecanizată și manuală a zăpezii pe arterele principale și secundare, poduri, accese în suburbii, pasaje subterane, treceri pietonale. Intervențiile s-au desfășurat repetat, chiar de 5-6 ori pe aceleași străzi, din cauza ninsorii continue.
Au fost evacuate acumulările de zăpadă din zonele critice.
Pentru prevenirea formării poleiului, s-a intervenit prin presărarea materialului antiderapant conform rutelor „mapa-iarnă”.
Au fost curățate și deblocate de zăpadă circa 3 200 guri de captare, inclusiv intervenții de pompare a apei.
Remedierea degradărilor carosabilului
În paralel cu intervențiile de iarnă, s-a acționat masiv pentru înlăturarea gropilor formate în urma condițiilor meteo severe:
Au fost executate plombări cu beton asfaltic rece pe zeci de artere din toate sectoarele municipiului.
Au fost realizate lucrări de pregătire a stratului de suport, prin săpături manuale și completări cu pietriș, acolo unde situația tehnică a impus.
Pentru extinderea ariei de intervenție și accelerarea lucrărilor, au fost contractate suplimentar serviciile agenților economici.
Acțiunile sunt reluate în această săptămână și vor continua atât timp, cât vremea va fi favorabilă, până vor fi acoperite toate zonele deteriorate.



